سرویس قاشق و چنگال و نکاتی برای خرید آنها

يکي از کالاهايي که استفاده از آن بسيار مرسوم است، قاشق و چنگال است و البته کارد غذاخوري. کالايي که بر خلاف گذشته گانمان هيچ کدام از ما تمايلي به عدم استفاده از آن هنگام صرف غذا نداريم و معمولا بدون قاشق و چنگال غذا نمي خوريم. با توجه به اين موضوع در اين بخش ما ضمن بررسي بازار اين کالا مجموعه نکاتي که هنگام خريد اين کالا بايد مد نظر قرار داد به شما يادآوري مي کنيم. 


تاريخچه قاشق و چنگال
کارد و قاشق از قديمي ترين اختراعات بشر هستند.
مي توان گفت، يکي از اولين اختراعات بشر چاقوي سنگي است. انسان هاي اوليه از سنگ ابزارهايي براي شکار و قطعه قطعه کردن حيوانات ساختند و همه جا اين ابزار را همراه خود داشتند. تاريخچه استفاده از قاشق هم به دوران باستان مي رسد.
طراحي و استفاده از چنگال خيلي ديرتر به ذهن بشر رسيد؛ اما رفته رفته وارد ميز غذاي مردم شد.
طبق اطلاعات به دست آمده تا سال ???? بيشتر مردم در هنگام صرف غذا فقط از چاقو و قاشق استفاده مي کردند و ضمنا اين را هم بدانيم که هيچ فرد آمريکايي در زمان انقلاب آمريکا هنوز چنگال براي غذا خوردن نداشت. سرانجام پس از قرن ها اروپاييان به قاشق و چنگال که واعظان آن را وسيله اي شريرانه و هديه شيطان مي دانستند، عادت کردند و قاشق و چنگال به طور رسمي بر سر سفره هاي ثروتمندان و اعيان اروپا جا باز کرد. با اين حال مشهور است که برخي از پادشاهان از جمله اليزابت اول در انگلستان و لويي چهاردهم در فرانسه همچنان با دست غذا مي خوردند.
گفته مي شود هانري هشتم پادشاه انگلستان ، اولين کسي بود که اين رسم ايتاليايي ها را تقليد کرد. وي صاحب سه عدد چنگال بود که از ميان آنها يکي را انتخاب مي کرد.
ورود قاشق و چنگال، اين دو ابزار فرنگي به تهران اما به ??? سال گذشته باز مي گردد. شنيده مي شود مسافرت هاي پي در پي ناصرالدين شاه به فرنگستان باعث شده بود تا او براي مردم وطنش سوغات هاي ويژه اي از کالسکه و ماشين دودي گرفته تا ساختن بناهاي مرتفع و آمفي تئاتر به سبک و اسلوب مغرب زمين را به ارمغان آورد و اين بار يکي از کالاهايي که شاه از کلاه جادويي اش بعد از سفرش به اروپا براي دارالخلافه نشينان رو کرد، قاشق و چنگال بود.طبق خاطرات گردشگران فرنگي، براي نخستين بار سپهسالار صدراعظم ناصرالدين شاه که با نحوه غذا خوردن فرنگي ها آشنايي داشت، پيش از سفر شاه به فرنگ به وي آداب غذا خوردن با قاشق و چنگال را آموزش داد. پس از بازگشت شاه به وطن، وي شروع به استفاده از قاشق و چنگال کرد و به دنبال آن درباريان، رجال، اعيان و اشراف به مصرف کنندگان قاشق و چنگال پيوستند و اين دو ابزار به تدريج وارد بازار ها و بساط دستفروشان تهراني شد.
تهراني ها نيز کم کم اين نوع طرز غذا خوردن را ياد گرفته و قاشق و چنگال را وارد سفره خانه هاي خود کردند و طولي نکشيد که قضيه جنبه عمومي پيدا کرد.
با اين حال جماعت زيادي از تهران نشينان همچنان به سنت هاي گذشته خود پايبند بودند و صرف غذا با دست را بر استفاده از سرويس قاشق و چنگال ترجيح مي دادند.
سرانجام استفاده از قاشق و چنگال در ايران مرسوم شد. در ابتدا استفاده از قاشق و چنگال هاي نقره، مسي، ورشو و روحي مرسوم بود و به طور سنتي، کارد و چنگال هاي رسمي، از نقره يا يک فلز گران قيمت تهيه مي شد. دسته چاقوها و در برخي موارد چنگال ها نيز از مواد خاصي مانند استخوان، شاخ حيوانات و چوب ساخته مي شد.