کسیک مناره

کسیک مناره ksyk-minarets
اگر علاقمند به بازدید از دیدنیهای تاریخی با تور آنتالیا هستید ، از این اثر تاریخی دیدن نمایید . این اثر در واقع نمایانگر تاریخ کهن شهر که زمان رومی ها ، بیزانس ، سلجوقیان ، عثمانی ها تا به امروز را شامل میشود ، می باشد. هنگامیکه امپراتور ها دریان در سال 130 بعد از میلاد در شهر (فاسیلین) از استان آنتالیا دیدن کرد بافتخار او دروازه ای با سه طاق و ستونهای تزئین شده بنا گردید. در آن زمان این دروازه تنها راه ورودی به شهر به شمار میآمد. امروزه دو برج از آن دروازه و قسمتهائی از دیوار مربوطه را می توان در کنار بندرگاه مشاهده نمود.
برج ساعت هم نمادی دیگر از این شهر است که هم چنان در میدان کاله کاپیسی بعنوان سمبل صلابت و پایداری جای خود را در این شهر قدیمی حفظ کرده است.

شهر قدیمی واقع در مرکز آنتالیا
مسافرینی که با تور ترکیه به آنتالیا سفر میکنند ، حتماٌ از شهر قدیمی آنتالیا که جزو جاهای دیدنی آنتالیا به حساب میاید دیدن میکنند چون این منطقه در مرکز شهر آنتالیا واقع شده و اطراف آن نیز پر از مغازه و رستوران های مختلف میباشد .

شهر قدیمی آنتالیا توسط رومی ها بنا گردید و با دیوارهایی بلند كه به دریا ختم شده محاصره و تحت حفاظت بوده است از این رواین منطقه امروزه بنام قلعه معروف میباشد.این شهر كه در دوره سلجوقی توسعه یافته و به بندر گاهی تبدیل گردیده از آثار مهم تاریخی و دیدنی های آنتالیا منطقه بحساب میآید و پیوند زیبای گذشته و حال یكی از جاذبه های ویژه این قلعه میباشد. در تورهای شهری یک روزه که در تور آنتالیا برای مسافرین ترتیب داده میشود ، بخش قدیمی شهر را به مسافرین نشان می دهند .
طرح و ساختار خانه های باستانی قلعه نه تنها از نظر معماری پر بهاست بلكه باز گوی شیوه زندگی، آداب و سنن و روابط اجتماعی مردم آن زمان میباشد.خیابانهای قلعه تنگ بوده و غالبا از بندرگاه به طرف بالای قلعه به موازات دیوارها كشیده شده اند.داخل قلعه خانه های متفاوت است و نمایانگر قدرت اقتصادی مالكان آن زمان میباشد، اما وجه مشترك آنها این است كه همگی از چوب و سنگ ساخته شده، تمامی آنها دارای دو جبهه بوده یكی به طرف خیابان كه معمولا طبقه پایین آن كم پنجره و دیگری به سمت باغچه با درب و پنجره های بیشتر. آشپزخانه و انبار و اطاق خدمتگزاران در طبقه پایین قرار داشته و صاحب خانه از طبقات بالا استفاده میكرده است


خانه های قلعه امروز بدون تغییر معماری بازسازی شده و برخی از آنها به صورت پانسیون در خدمت جهانگردان قرار دارد.بندر گاه پایین قلعه دومین بندر گاه مهم تركیه بحساب می آمده كه امروزه فقط لنگرگاه قایقهای تفریحی است و بیشتر بعنوان گردشگاه از آن استفاده میشود. 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ